Co je paměť

paměť je schopnost člověka přijímat informace, zpracovávat je, ukládat a ve správný čas si je vybavovat.

Poznáme tři druhy paměti:

  • „ultra“krátkodobou paměť – senzorickou

uchovává smyslové vněmy, teda to, co slyšíme, vidíme, cítíme hmatem a chutí v průběhu jednej čtvrtiny až dvou sekund. Působí jako síto, přefiltruje důležité, nové a neznáme informace. To, co je pro nás potřebné, projde do krátkodobé paměti. 

  • krátkodobou paměť – pracovní

slouží jako dočasná zásuvka - uchovává informace ve vidomí v průběhu vykonávání činnosti. Představte si, že potřebujete telefonní číslo. Najděte ho v sezname, vyťukáte a len co člověk na druhé straně telefonu zvedne, číslo zapomenete, nebo ho již nepotřebujete. Pro kapacitu krátkodobé paměti se uvádí číslo sedem, s tolerancí plus-mínus dva.

  • dlouhodobou paměť

v případě, že informace je natolik důležitá, abychom si ji pamatovali déle, uloží se do sivé kúry mozkové. Sídli v nervových buňkách a spojeních (synapsích) v různých částích mozku. Každé zapamatování je vytvořeni paměťové stopy. Dlouhodobá paměť má vícero složek. Jednak sú v ní uložené osobní zkušenosti a zážitky (epizodická paměť), základné poznatky a vědomosti, jako pojmy, definice, normy (sémantická paměť) a senzomotorické zručnosti, dynamické stereotypy a myšlenkové postupy (procedurální paměť).